07. Most z herbami w Biesowiczkach

 
    W pobliżu Biesowiczek znajduje się stary betonowy most na Wieprzy, przez który wiedzie asfaltowa droga do wsi Przyjezierze i dalej do dawnego PGR Lipnik.

Most jesienią 2014 roku przeszedł gruntowny remont. Jeździłem tędy wielokrotnie, obserwując postęp prac. Popękane elementy przyczółków i balustrady zostały zespolone w całość specjalnymi kotwami, po odwierceniu w nich dziesiątków otworów. Na szczęście, na barierkach zachowane zostały w stanie nienaruszonym dwa historyczne herby: pomorski gryf i dwugłowy orzeł. Dwugłowy orzeł to herb rodu von Zitzewitz, byłych właścicieli majątku w Biesowicach, które wzmiankowane były już w 1480 roku. Wieś należała do nich do 1738 roku, kiedy majątek został sprzedany hrabiemu Adamowi Joachimowi von Podewils. Ponownie wróciły do rodziny von Zitzewitzów w 1803 roku, odkupione przez Franciszka Marcina von Zitzewitz z Ciecholubia i pozostawały w rękach tego rodu do 1945 roku.


                  Stan z sierpnia 2014 roku

Ciekawostką tego mostu jest również kanał minerski we wschodnim przyczółku, a także resztki stalowego pomostu za barierką. Takie kanały i komory minerskie spotyka się w wielu mostach i wiaduktach. Niekiedy są one starannie zamaskowane, jak na przykład w wiadukcie w Łebieniu, opisanym tutaj: Szlakiem zabytków gm. Damnica.

Ciekawe, po co niemieccy budowniczowie mostu na drodze o

niewielkim znaczeniu strategicznym, zadali sobie tyle trudu, montując urządzenia do jego ewentualnego zniszczenia? Można przypuszczać, że również tędy spodziewano się ewentualnego nadejścia Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej. Podobno okolice mostu obsadzone były moździerzami.

W rzeczywistości Rosjanie w rejon Lipnika dotarli wyłącznie od strony Bożanki. Po przekroczeniu Wieprzy na północ od Bożanki, część poszła na Trzebielino wzdłuż drogi Miastko - Słupsk, a część w stronę Bąkowa przez most na rzeczce Pokrzywna we wsi Wussowke, drogą brukowaną. Dziś nie ma już ani tej wioski (pozostały jedynie ślady fundamentów), ani mostu. Obecnie obok jego resztek w postaci drewnianych pali wbitych w dno rzeczki, istnieje płytki bród.

W Bąkowie przy obecnym zalewie, znowu część wojska pojechała w stronę Bronowa obecną drogą asfaltową, a część na skrzyżowaniu udała się na jedno z najwyższych w okolicy wzgórz, obok miejscowości Lipnik (niem. Hohe Lipping 137,3 m npm), z którego podobno ostrzeliwano Kępice (odległość 5 km).

    W przepastnych i pięknych lasach, pośrodku których leży Lipnik, w magicznym trójkącie pomiędzy miejscowościami Kępice, Suchorze i Dretyń, jest wiele śladów po opuszczonych niemieckich wioseczkach, przysiółkach i dawnych młynach. Oznakowano tu liczne pomniki przyrody: wiekowe dęby i wielkie sosny. W niektórych miejscach są wręcz ich całe skupiska, szczególnie przy ruinach wioski o niemieckiej nazwie Eisenhammer, ze śladami tamy na rzeczce Pokrzywna.

Ale to już inna opowieść, do której wrócę innym razem.


Opis historii mostu oparłem na materiałach Pomorskiego Forum Eksploracyjnego.Comments