11. Dolina Słupi jesiennie


Park Krajobrazowy Dolina Słupi, obejmujący dolinę rzeki Słupi, utworzony został w 1981 roku w celu ochrony szczególnie cennych walorów krajobrazowych doliny Słupi i okolicznych wzgórz morenowych.

Ponad 70% obszaru stanowią lasy liściaste i mieszane.
W niedużych wsiach leżących na tym terenie zachowane zostały zabytki architektoniczne, głównie sakralne oraz zespoły pałacowo-parkowe.
Występują tu naturalne stanowiska rzadkich roślin i miejsca gniazdowania ptaków chronionych, między innymi bielika. Jeszcze w latach 70. żyły tu wilki, a przed rokiem 1900 spotykano niedźwiedzie.

Mnie drogę często zastępują takie oto stworzenia: padalce. Mimo, że z wyglądu przypomina węża, jest to gatunek beznogiej jaszczurki. Przyjmuje różnorodne ubarwienie, na grzbiecie spotyka się zwykle odcienie brązu, na brzuchu - czerń u samic i żółtawy deseń u samców. Występuje kilka odmian barwnych, w tym turkusowa. Osobniki młode ubarwione są inaczej od dorosłych.Gad poluje głównie na ślimaki nagie i dżdżownice, nie jest zbyt szybki. Porusza się, wykonując wężowate ruchy ciała.W ten też sposób oddalił się ode mnie nieśpiesznie.

Park Krajobrazowy Dolina Słupi zaczyna się tuż za rogatkami miasta, stąd też często zanurzam się w te piękne okoliczności przyrody.
Inne wyjazdy: Rajd przez zaspy "Doliny Słupi"
                        Elektrownia wodna w Gałąźni Małej


Comments