25. Demolka w Orzechowie


    Na Pomorzu ogłoszono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia huraganem. Polskie kuratorium oświaty wydało zgodę na odwołanie zajęć w szkołach oraz przedszkolach. Na swojej stronie internetowej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał o silnym wietrze dla województwa zachodniopomorskiego oraz zagrożeniu sztormem dla całej linii brzegowej. Powiadomione zostało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa. Nadciągał huragan Ksawery.


 

 

    Mieszkańcy Wybrzeża musieli spodziewać się silnych i porywistych wiatrów, które miały nadciągnąć znad Skandynawii – informował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Siła wiatru może sięgać 135 km/h; przy takich parametrach synoptycy mówią już o huraganie. Armatorzy promowi odwołali rejsy przez Bałtyk. Z powodu spodziewanych trudnych warunków pogodowych zawieszono kursowanie promów na linii Stena Line z Gdyni do Karlskrony. Rejsy anulował także szczeciński Unity Line. W porcie w Gdyni pozostały również promy Stena Line, kursujące do szwedzkiej Karlskrony.

    W portach ogłoszone zostało pogotowie sztormowe. Rybacy pełnili wachty na swoich jednostkach. Na lądzie huragan spowodował olbrzymie straty materialne, zginęło również kilka osób. Na brzegach sztorm dokonał wielu poważnych zniszczeń. Tutaj nałożyło się jeszcze zagrożenie spowodowane wzrostem poziomu morza, tak zwane spiętrzenie sztormowe. Dochodzi do niego zwłaszcza, gdy wiatr wieje dłużej z kierunków odmorskich. Bałtyckie plaże znalazły się pod wodą, a morze zaatakowało klify i wydmy. W okresach jesienno – zimowych jest to normalne zjawisko, tylko tym razem jego skala była znacznie większa.

Sztorm pozostawił zdegradowane plaże, zejścia i zjazdy na plaże, a także wiele powywracanych drzew. Na wielu odcinkach długo jeszcze nie można było wędrować plażą. W wielu miejscach obrazki podobne były do Orzechowa.

Zniszczenia sztormowe
Comments