Szwajcaria Kaszubska

  Kaszubski uczesany


"Kaszuby to jedno z takich miejsc w naszym kraju, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W miejscu tym zakochało się już bardzo wiele osób. Jeszcze więcej osób odwiedza miejsce to regularnie.
W Kaszubach urzeka najbardziej przepiękna przyroda, czy malownicze tereny zielone. Jest to więc wymarzone miejsce do odpoczynku, ale i także aktywnego spędzenia wolnego czasu.
Kaszuby to także bardzo oryginalne miejsce ze względu na swoisty klimat. Ludzie w tym miejscu są nad wyraz gościnni oraz uprzejmi. Również język kaszubski jest tym czymś co przyciąga tłumy. Jego historią oraz charakterystyką interesuje się bardzo wiele osób nie tylko z naszego kraju". Tymi mniej więcej, słowami zaczyna się większość przewodników. Jest to prawda. Wielokrotnie tu wracam od lat, choć wydaje się, że wiele miejsc już znam tu na pamięć. Rowerzyści też mają frajdę. Piękne okolice obfitują  w podjazdy, ale radości na zjazdach też nie brakuje.
     Jest to jedna z niewielu krain na ziemi, która może się pochwalić wszystkim. Bo, jak mówi kaszubska legenda, gdy Bóg stworzył już całą Ziemię, spojrzał na nią i dostrzegł, że pozostało jedno niezagospodarowane miejsce. Bóg wytrząsnął więc na tę krainę wszystko, co pozostało z procesu tworzenia świata – wszystkiego było po trochu, ale całość, opromieniona
słońcem, wywołało na twarzy Stwórcy uśmiech. Bo Kaszuby były po prostu piękne. Bóg stworzył też zwierzęta i ludzi, a ci chodzili za nim i domagali się ubrania: „A ka szuba?” – pytali. I tak kraina i jej mieszkańcy zyskali miano Kaszub i Kaszubów.
Warto zobaczyć  Wdzydzki Park Krajobrazowy i Jezioro Wdzydze zwane Kaszubskim Morzem, Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich - najstarszy skansen w Polsce, Kamienne Kręgi w Węsiorach -   jedno z najbardziej energetycznych miejsc w Polsce, szczyt Wieżyca - najwyższe wzniesienie w północnej Polsce, w Szymbarku - Centrum Edukacji i Promocji Regionu, dom do góry nogami, najdłuższą deskę świata, Dom Sybiraka, muzeum ciesielnictwa, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Skansen Kolejowy w Kościerzynie i wiele, wiele innych miejsc.


Kaszubskie Morze i skansen we Wdzydzach Kiszewskich

 
Comments