Ciekawe miejsca‎ > ‎

Kamienne kręgi w Węsiorach

Jest to cmentarzysko będące miejscem pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku. Na cmentarzysku są kamienne kręgi  i kurhany.
 
Kontakty ludności ze Skandynawii z ludnością zamieszkującą wówczas Pomorze (ludność kultury łużyckiej) sięgają czasów wczesnych bo ok. 1300 r. p.n.e. W zasadzie jedynym ograniczeniem kontaktów była zdolność pokonania morza. Ludność kultury łużyckiej opuściła swoje ufortyfikowane grody już w IV w. p.n.e. Goci i Gepidzi
natomiast znaleźli się na Pomorzu przybywając z obszaru dzisiejszej południowej Szwecji w I w.n.e. Z tubylczą ludnością tworzyli spoistą kulturę zwaną kulturą wielbarską.
Drogę przebytą pomiędzy I-V w. przez Gotów i Gepidów znaczą kamienne kręgi i kurhany.  Na Pomorzu zachowało się wiele takich miejsc. Wykonane przez archeologów zdjęcia jeszcze w 1947 roku w Węsiorach, pokazują również otwarte groby. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia w swoich gablotach bardzo dużo zabytków znalezionych w cmentarzysku w Węsiorach. Podobna biżuteria i przedmioty codziennego użytku są udostępniane w muzeum w Toledo (Hiszpania) - tam właśnie dotarli Goci i Gepidzi szukając swojego miejsca do życia.
Na cmentarzysku są następujące formy nagrobków:
    kręgi kamienne,
    kurhany z kręgami koncentrycznymi,
    kurhany ze stelami i bez nich,
    groby płaskie ze stelami i bez nich.
Będąc na miejscu, w największym kręgu, należy spacerować zgodnie z ruchem wskazówek zegara i dotykać środkowego kamienia, jednego z trzech znajdujących się wewnątrz. Tylko w ten sposób oddziaływać będzie na nas pozytywna energia. W przeciwnym razie musimy pozostawać poza kręgiem. Wówczas również uzyskamy harmonię i dawkę pozytywnej energii. Potwierdzają to liczne relacje turystów, którzy odczuwają panującą tam pozytywną energię. Może być w tym ziarenko prawdy. 
Wędrując po Szwajcarii Kaszubskiej koniecznie należy odwiedzić Węsiory. Jest to Rezerwat archeologiczny "Kamienne Kręgi". Byłem tam kilkakrotnie rowerem i motorem.
Na widocznej na zdjęciu karteczce jest napis "Krąg Strażnika. Może wystąpić przeładowanie energią, jeśli poczujesz się źle, wyjdź natychmiast z kręgu".
Podobne lecz już nie tak interesujące i nie takie olbrzymie cmentarzysko, zwiedziłem na południe od drogi Słupsk - Koszalin w miejscowości Borkowo w gminie Malechowo.
Comments