Ciekawe miejsca‎ > ‎

Największa depresja

Raczki Elbląskie to wieś położona w pobliżu jeziora Drużno niedaleko Elbląga. Według danych Instytutu Geodezji i Kartografii na terenie Raczek Elbląskich znajduje się najniżej położony punkt Polski – depresja 1,8 m, czyli miejsce leżące poniżej poziomu morza.
Wszystkie podręczniki do geografii zgodnie wymieniają Raczki Elbląskie jako miejsce, gdzie znajduje się największa polska depresja. Na polu państwa Gurtatowskich, u których miałem rozbity namiot w najniżej położonym punkcie, stoi osobliwy pomnik - czerwony pręt z niebieskimi falami oznaczającymi poziom morza. W 2002 roku władze gminy Elbląg, na terenie której są położone Raczki Elbląskie, dzięki pomocy członków elbląskiego oddziału PTTK oraz Klubu Turystów Pieszych Delta, ustawiły ów słupek informacyjny. Przyjeżdżający tu turyści traktują pręt jako atrakcję turystyczną. Fotografują się pod pomnikiem polskiej depresji i sprawdzają czy ich nosy znajdują się powyżej, czy poniżej morskich fal.

Niespodziewanie o depresję upomniał się wójt gminy Gronowo Elbląskie. Na mapach Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wypatrzył, że w Wikrowie położonym na terenie jego gminy, zaledwie kilka kilometrów na zachód od Raczek, zaznaczono wysokość - 2,6 m! To też jest prawda. Przeprowadzone na zlecenie wójta, pomiary geodezyjne potwierdziły tę informację. W Wikrowie jest niżej! To sensacyjne odkrycie władze gminy postanowiły wykorzystać jako atrakcję, która do rolniczej gminy przyciągnie turystów i w ten sposób przyczyni się do jej rozwoju. Zgodnie jednak z informacją geologów przed II wojną światową wydobywano tu torf i obniżenie terenu jest następstwem działań człowieka, a nie natury. W Raczkach natomiast mamy do czynienia z depresją naturalną, podczas gdy ta w Wikrowie powstała na skutek ludzkiej ingerencji.

W najniższym punkcie w Polsce byłem w czasie Rajdu Elbląskiego


Comments