Ciekawe miejsca‎ > ‎

Krzywy Las

Krzywy Las koło Gryfina – pomnik przyrody o powierzchni ok. 1,7 ha. Byłem tu kilkakrotnie. Obszar ten został tak nazwany ze względu na rosnące tu około 300  – 400 zdeformowanych sosen. Tak dziwnego lasu nie ma w całej Polsce. Drzewa posadzono najprawdopodobniej w 1934 roku. Wiek drzew określa się zatem na 75 - 80 lat.Tuż nad ziemią pień zamiast rosnąć pionowo - skręca pod kątem 90 stopni i wygina się szerokim łukiem ku górze.
Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Widok, jaki tworzą te drzewa jest niesamowity.  Do deformacji doszło na skutek uszkodzenia wierzchołka i bocznych gałęzi. Jedyna pozostawiona gałąź boczna przejęła funkcję pnia i dążąc do osiągnięcia pionu utworzyła naturalny łuk.
Dookoła tego miejsca rosną proste sosny, wygląda więc na to, że ktoś kiedyś musiał się przyczynić do pokrzywienia drzew.  Czy deformacja sosen była zamierzona? Taki charakter krzywizn pni sosny pospolitej jest bardzo rzadko spotykany. Widać na nich wyraźnie, że powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń.
Poziome pałąkowate wygięcia mają długość od jednego do trzech metrów. Nad łukiem pnie pną się już pionowo do góry. Sosny pomimo swojego wieku są stosunkowo niskie, nie ma wśród nich takiej, której wysokość przekroczyłaby 15 metrów. Oglądając pnie drzew można zauważyć, że na początku zgięcia znajdują się stare sęki, a więc młode drzewka prawdopodobnie były nacinane przy bocznych gałązkach. Liczba słojów w sękach mówi, że zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich. Na temat powstania tego lasu niewiele wiadomo.  Jednak istnieje wiele hipotez próbujących wytłumaczyć to niezwykłe zjawisko.
W gospodarce leśnej, a zwłaszcza w sztuce ogrodowej znane są przypadki specjalnego uszkadzania i późniejszej hodowli drzew nienaturalnie wygiętych do specjalnych zastosowań, na przykład do budowy łodzi, kadzi, mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, a w końcu także ku ozdobie. Sosny w podgryfińskim „Krzywym Lesie” zapewne także miały służyć potrzebom człowieka. Zagadka lasu czeka więc na rozwiązanie. 
(Źródło: Wrota Gryfina, Wikipedia).
Comments