Żurawie wiosnąWybrałem się w marcu na długą stukilometrową przejażdżkę na południe od Słupska, by sprawdzić czy szosy już obeschły na wiosnę. Jak widać dotarły już tu nawet żurawie. Mimo, że są bardzo płochliwe i czujne, udało mi się je sfotografować bez specjalnego zoomu.
Do niedawna można je było spotkać w całej Europie. W wyniku osuszania podmokłych lasów zniszczono jego lęgowiska i obecnie na południe od Bałtyku i na południu Europy występuje tylko wyspowo. Ciągły zasięg obejmuje Półwysep Skandynawski, północną Rosję i Azję aż po wschodnią Syberię. Wiosenne powroty następują w marcu i kwietniu, a jesienne przeloty we wrześniu i październiku.
Zimują na Półwyspie Iberyjskim, w zachodniej Azji i Afryce Północnej aż do Sudanu.Podczas przelotów stada lecą w kluczach lub skośnych szeregach i wydają donośny głos zwany klangorem, przypominający głos trąbki. Jest on słyszalny w promieniu kilku kilometrów. Innym razem zdybałem je w gęstych trzcinach nad stawkiem. Tu nie udało mi się ich uwiecznić mimo, że byłem znacznie bliżej, ale krzyk podniosły ogromny.


marzec, 100 km
Comments