Lębork i Dąb Świętopełk

Nad miastem góruje monumentalna sylwetka kościoła Św. Jakuba
Celem wyjazdu rowerowego były okolice Lęborka i zamierzchłe czasy, gdy tymi ziemiami władali Krzyżacy. Czasy te pamięta wiekowy 700-letni Dąb Świętopełk, rosnący w tych okolicach.

Pogoda wreszcie dopisuje (kwiecień), więc bez obaw można planować długie pobyty poza miastem. Za kilka dni wyjeżdżamy rowerami na długi rajd wzdłuż Odry (o tym następnym razem), więc teraz zrobiliśmy rozgrzewkę ruszając za Słupska na wschód. Niektórzy już taki wyjazd nazywają rajdem. Celem były okolice Lęborka i zamierzchłe czasy, gdy tymi ziemiami władali Krzyżacy. Jednak najstarszymi świadkami historii tych ziem są w Lęborku kamienne kręgi stawiane przez Gotów, dzięki którym wyznaczano przesilenia ziemi, określano położenia ciał niebieskich, wschody i zachody słońca, pory siewów. Krzyżacy nabyli te ziemie w latach1309-1311, a Lębork stał się siedzibą krzyżackiego prokuratora, tj. zarządcy. W mieście zbudowano zamek, młyn, browar, spichlerz, tartak, garbarnię i mury obronne z kilkoma bramami i basztami, częściowo zachowane. W XIV wieku wybudowano kościół św. Jakuba. W 1379 roku podpisano układ graniczny między zakonem krzyżackim, a księciem słupskim Warcisławem VII. W 1409 roku na zamku lęborskim przebywał Ulrich von Jungingen. Po bitwie pod Grunwaldem miasto znajdowało się w rękach polskich, ale w 1411 roku, na mocy traktatu pokojowego, znów trafiło we władanie Krzyżaków. W 1455 roku dostali Lębork książęta pomorscy w lenno, od króla polskiego. Miasto potem jeszcze kilkakrotnie trafiało w ręce krzyżackie (wg Wikipedii).

Czasy te pamięta wiekowy 700-letni Dąb Świętopełk, rosnący w tych okolicach w rejonie wsi Krępkowice. Jest on najstarszym drzewem w tym regionie Pomorza, a szóstym w Polsce. Wiele z tych dębów widzieliśmy w czasie innych wojaży po kraju. Świętopełk jest olbrzymim drzewem w dobrej kondycji zdrowotnej i tak jak inne, jest pomnikiem przyrody. Prowadzi do niego oznakowana lecz trudna terenowo, ścieżka edukacyjno - przyrodnicza. Dąb nazwano imieniem księcia pomorskiego, który najprawdopodobniej władał tymi terenami w czasach, gdy wielkie drzewo rozpoczynało swój żywot. Świętopełk był najstarszym synem Mściwoja I. W roku 1219 lub 1220 otrzymał od niego we władanie wszystkie posiadłości ziemskie. Miał odtąd zarządzać nimi, a ponadto spadał na niego obowiązek opieki nad młodszym rodzeństwem. W 1227 roku, kiedy dotychczasowi namiestnicy pomorscy uniezależnili się od Piastów, Świętopełk otrzymał upragniony tytuł książęcy. Dojazd do tego miejsca jest dość skomplikowany, ale nie trzeba być wytrawnym tropicielem, by tam trafić.


Dąb Chrobry w Piotrowicach

Dąb Bażyńskiego w Kadynach

Dąb Bolko w HniszowieZdjęcia i opis na Moje Miasto MM2MIASTO.pl
Trasa wyjazdu na Bikemap

Comments