Szlakiem zeppelinów do Jezierzyc

Do Jezierzyc lub przez Jezierzyce przejeżdża się wielokrotnie, ponieważ leża na rogatkach Słupska. Tym razem wybrałem się ze "Szprychą". Celem było zwiedzanie pozostałości po koszarach i bazie sterowców.W czasie I Wojny Światowej w latach(1915/1916)  wybudowano w
Jezierzycach  bazę dla 
sterowców (nazywanych niekiedy-od nazwiska wynalazcy-Zeppelinami). Obejmowała ona dwa hangary, instalację do produkcji wodoru (którym wypełniano powłoki zeppelinów), budynek radiostacji i telegrafu, magazyn bomb, warsztaty, magazyny, podziemne zbiorniki benzyny, bocznicę kolejową, kolonię mieszkalną itp. Z bazy tej zeppeliny wylatywały na wyprawy bojowe przeciw oddziałom rosyjskim, stacjonującym nad Bałtykiem. Jeden raz wioska znalazła też miejsce w pokojowej historii awiacji, to stąd właśnie w dniu 3 maja 1928 roku wystartował na swojej Italii do lotu na Biegun Północny, generał Umberto Nobile. Niestety wyprawa skończyła się tragicznie. Italia, wracając znad Bieguna, rozbiła się niedaleko Spitsbergenu. W akcji ratunkowej śmierć poniósł norweski polarnik i pilot  R.Amundsen.
    Oddziały sowieckie po zajęciu wsi w 1945 roku w znacznym stopniu zdemontowały urządzenia bazy sterowców ( m.in. ofiarą padły podziemne instalacje i zbiorniki paliwa). Jedyny pozostały po bazie zeppelinów hangar, używany po wojnie jako elewator zbożowy, spłonął jesienią 1989 roku . W akcji gaśniczej zginęło dwóch strażaków. Pamiętam ten pożar i tragedię.

Comments