Wrocław - moje miasto

Wielokrotne pobyty we Wrocławiu, niekiedy z rowerem, zaowocowały kolejnymi zdjęciami miejsc, nie tylko powszechnie znanych.                                                                               Uniwersytet Wrocławski

Ostrów Tumski i nie tylko Ostrów Tumski – najstarsza, zabytkowa część miasta, powstała na obszarze przepraw na Odrze, pomiędzy ujściem rzek Oławy na południu, Ślęzy i Widawy na północy. Rzeka rozgałęziając się na liczne odnogi utworzyła tu wyspy. Ostrów Tumski to serce Wrocławia, najstarsza zamieszkana część grodu. W czasach pogańskich żyli tu Ślężanie, później rezydowali Piastowie, a od XI w (od założenia biskupstwa w 1000 r) Ostrów stał się ośrodkiem władzy kościelnej. Dziś jest to wspaniały zespół architektury sakralnej na skalę europejską. Perłą Ostrowa Tumskiego jest gotycka katedra Św. Jana Chrzciciela, fantastycznie podświetlona po zmroku.. Najstarsza część budowli to prezbiterium, zbudowane w połowie XIII wieku, natomiast barokowa kaplica Św. Elżbiety uchodzi za najwspanialszą w Polsce. Ponadto na Ostrowie znajduje się Muzeum Archidiecezjalne, Ogród Botaniczny oraz niesamowite Muzeum Przyrodnicze, a z zabytków sakralnych kościół Św. Marcina i kolegiata Św. Krzyża.
Na zdjęciach jest też Magnolia Park - największe centrum handlowo-rozrywkowo- rekreacyjne na Dolnym Śląsku. Na 74 400 m2 powierzchni przeznaczonej pod handel i rekreację działa blisko 230 sklepów, restauracji i punktów usługowych.

Most Rędziński i stadion na Euro 2012 Most Rędziński – drogowy most wantowy nad Odrą, będący
częścią autostrady A8 (Autostradowej Obwodnicy Wrocławia – AOW). Stanowi przeprawę nad Odrą oraz nad całą Wyspą Rędzińską, przy której znajdują się zabytkowe śluzy (Śluzy Rędzin). Żelbetowa konstrukcja zawieszona jest tylko na jednym pylonie. Jego wysokość to 122 metry. Jest to najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce. Przeprawa ma 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami – 1742 metry. W każdym kierunku kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy ruchu.
Rekordy mostu:
   -najwyższy pylon w Polsce,
   -najdłuższy żelbetowy most podwieszony w Polsce (część podwieszona 2×256 m=512 m),
   -najdłuższy most podwieszony na jednym pylonie w Polsce,
   -najdłuższe przęsło żelbetowe w Polsce – 256 m   

Stadion Miejski. Jego charakterystycznym elementem konstrukcji jest jego elewacja zbudowana z półprzezroczystej siatki wykonanej z włókna szklanego pokrytego teflonem. Konstrukcja stadionu składa się z 4 budynków, które są połączone dwiema promenadami. Wszystkie miejsca są siedzące, numerowane i zadaszone. Pojemność stadionu wynosi 44 000 osób.

Zmarszczki i blizny Wrocławia piękne lecz zniszczone stare dzielnice miasta.


                                                                                 Krasnale Syzyfki.

Wrocławskie krasnale – są to małe figurki krasnali, w liczbie ciągle rosnącej, umieszczanych na ulicach Wrocławia sukcesywnie od roku 2001. Stały się niewątpliwą atrakcją miasta – organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali i wydawane broszurki dla turystów chcących połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem Wrocławia. Liczba krasnali zmienia się – wciąż pojawiają się nowe, a niektóre są kradzione lub padają ofiarą wandalizmu mimo instalowanych zabezpieczeń.
Powstają na pamiątkę Pomarańczowej Alternatywy, ludzi którzy bez użycia siły walczyli z zakłamaniem PRL – u. Swoje akcje i happeningi prowadzili głównie we Wrocławiu. Grupa "Majora Fydrycha" brawurowo sabotowała działania milicjantów, zamalowujących farbą antykomunistyczne napisy. Członkowie ekipy na plamach farby domalowywali postaci krasnoludków. Stały się one od tego czasu symbolem Pomarańczowej Alternatywy.Comments