Góry Harc - rowerem na sabat

Góry na pograniczu dawnej NRD/RFN w dolnej Saksonii. Najwyższy szczyt Brocken 1142 m npm, na którym corocznie spotykają się czarownice. Byliśmy tam we wrześniu.

Snująca się mgła i promienie słońca, lasy i woda, opowieści o czarownicach i wellness – to wszystko znajduje się w Parku Narodowym Harz. Ten rezerwat w najdalej na północ położonym terenie średnich gór, leży w najpopularniejszym w północnych Niemczech regionie wędrownym i narciarskim.
Park Narodowy Harz miejsce do odkrywania przyrody i wypoczynku w dwóch północnych krajach związkowych, Dolnej Saksonii oraz Saksonii-Anhalt . Na obszarze parku od 1990 roku ochroną objęta jest góra Brocken oraz inne centralne części gór Harzu – od Altenau na zachodzie, Bad Harzburg i Ilsenburg na północy aż do Drei-Annen-Hohne na wschodzie i Herzbergu w południowym Harzu. Wędrując szlakami Goetheweg i Hexenstieg zwiedzający przemierzają pełne legend lasy, tajemnicze torfowiska oraz naturalne
koryta rzeczne. 

Najważniejszym punktem jest Brocken o wysokości 1142 m – najwyższy szczyt w północnych Niemczech. Wierzchołek góry często jest niewidoczny, ponieważ prawie zawsze pogrążony jest we mgle. To szczególne zjawisko przyrodnicze związane jest z legendą mówiącą o górze jako miejscu spotkań czarownic – doskonały powód do corocznego święta Nocy Walpurgii z tańcem wiedźm. Nam dopisywało słońce.
Co roku właśnie w dzień imienin św. Walpurgii na górze Brocken w górach Harzu spotykają się czarownice aby świętować Noc Walpurgii i zatańczyć tradycyjny taniec. W międzyczasie ta otoczona kultem impreza stała się popularna w innych regionach jako festyn ludowy, a to oznacza tylko jedno: tańcz, tyle ile miotła ma sił. Tak wiele czarownic, ile można spotkać nocą 1 maja na górze Brocken, ludzie w czasach Średniowiecza nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić.

Na szczyt można dojechać koleją, a pociąg ciągnie lokomotywa buchając kłębami dymu. Chyba jedyna taka w parku narodowym.

         
Comments